Adele - Biography

10. března 2012 v 23:08

ADELE

Adele v roce 2012

Rodné jméno: Adele Laurie blue Adkins
(dvě prostřední jména jsou neobvyklá, ale v jejich rodině je to tradice)

Znamení: Býk

Narození: 5. května 1988 (23 let)
Tottenham, Londýn, Anglie

Původ: West Norwood, Londýn, Anglie

Žánry: Soul, R&B, Blues

Povolání: Zpěvačka, textařka

Nástroje: Zpěv, kytara, klavír

Hlasový obor:
Kontraalt

Aktivní roky: 2006 - současnost

Vydavatel: XL, Columbia

Web: Adele.tv více


Adele Laurie Blue Adkins je anglická zpěvačka známá jako Adele. V roce 2007 převzala cenu Brit Awards v kategorii Cena kritiků, která je udílená umělcům, kteří v té době ještě nevydali album. Debutová deska nazvaná 19 vyšla v lednu 2008 a dostala na se na první místo prodejního žebříčku ve Velké Británii. Její zatím nejnovější deska je opět nazvaná číslem - 21. Do celého světa byla vypuštěna 19. ledna 2011. Nejznámější singly z této desky jsou Rolling in the Deep, Someone Like You a Set Fire to the Rain. Její diskografie se na prvním místě nejprodávanějších alb udržela nejdéle ze všech, které kdy byly vydány. Překonala jak Rolling Stones, tak Madonnu. V roce 2012 vyhrála 6 grammy v 54th Grammy Awards a 2 ceny na Brit Awards.

Kariéra


19 (2008-2010)

V říjnu 2007 vydala svůj první singl "Hometown Glory". Umístil se na 19. příčce britského žebříčku UK Singles Chart. Byl vedoucím singlem jejího debutového alba 19, které bylo pojmenová po věku Adele, když ho začala nahrávat. Album bylo vydáno 28. ledna 2008 u společnosti XL Recordings, kde získala smlouvu v červnu 2006. Vcelku nevýrazný první singl následovala píseň "Chasing Pavements", která se umístila na 2. místě ve Spojeném království a na 21. příčce v USA. Na domácí půdě uspěly i singly "Cold Shoulder" a "Make You Feel My Love". Album debutovalo na 1. příčce žebříčku UK Albums Chart. V USA původně na 54. příčce, ale po úspěchu alba 21 se vyšplhalo až na 4. příčku. Ve Spojeném království se ho prodalo 2 miliony kusů, stejný počet i v USA, celosvětově poté 10 milionů. Toto album ji vyneslo jednu cenu z Brit Awards a dvě ceny Grammy.


21 (2011-současnost)

Své druhé studiové album začala nahrávat v květnu 2009, a proto zvolila název 21. Vydání alba předcházel singl "Rolling in the Deep", který obsadil 2. příčku v UK a 1. příčku v USA, Belgii, Kanadě, Německu, Itálii, Finsku nebo i v Jiřní Korei. V USA se stal 6x platinový, stejně tak v Kanadě, v UK jen zlatý. Album bylo vydáno v lednu 2011 a obsadilo celou řadu prvních míst světových žebříčků (minimálně 26), například v UK, USA, Česku, Kanadě, Mexiku, Austrálii atd. Stalo se 15x platinovým ve Spojeném království, 12x platinovým v Irsku, 10x platinovým v Austrálii, diamantovým v Kanadě či 8x platinovým v USA. Tj. 4,5 milionu prodaných kusů v UK, 8 milionů v USA, celosvětově poté na 20 milionů. Z alba se staly úspěšnými ještě singly "Someone Like You", který konečně dosáhl i na první místo v britském žebříčku, a "Set Fire to the Rain", oba v USA obsadily první místo a staly se multi-platinovými. Poslední singl "Rumour Has It" již takový úspěch nezopakoval. Úspěch alba znamenal i zisk mnoha ocenění například dvě ceny z Brit Awards nebo 6 cen Grammy. Také pro Adele znamenal překonání mnoha hudebních rekordů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ania Fawn Ania Fawn | Web | 6. května 2012 v 12:05 | Reagovat

Adele je nejlepší ♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama